Olej nierafinowany, z pierwszego tłoczenia czy zimnotłoczony ?

Polacy stali się świadomymi konsumentami. Coraz częściej czytamy etykiety, zwracamy uwagę na pochodzenie produktów i chętniej sięgamy po ekologiczne i naturalne wyroby. Tak samo jest w przypadku oleju. Czym różni się olej nierafinowany od tego z pierwszego tłoczenia? Czy na oleju nierafinowanym możemy smażyć?

Olej z pierwszego tłoczenia – jest to produkt, który powstał dzięki procesowi technologicznemu polegającemu na jednokrotnym tłoczeniu nasion. Aby olej nie utracił wszystkich cennych substancji, musi być poddany tłoczeniu na zimno. Jest najbardziej wartościowy ze wszystkich dostępnych olejów, które znajdziemy na półkach sklepowych.

Olej zimnotłoczony – nie nadaje się do smażenia. Tłoczenie na zimno jest tradycyjnym procesem pozyskiwania tłuszczów. Podczas każdego etapu temperatura oleju nie przekracza 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu zachowuje najcenniejsze właściwości odżywcze.

Olej nierafinowany – jest to olej tzw. „czysty”, czyli nieoczyszczony, niepoddany procesowi rafinacji. Olej nierafinowany jest bardziej wartościowy i zachowuje charakterystyczny, naturalny smak, zapach, konsystencję i barwę. Nie jest polecany do smażenia.

Jak stosować olej nierafinowany?

Oprócz wiadomego zastosowania oleju, jakim jest przyrządzanie posiłków, z powodzeniem możemy stosować go do pielęgnacji skóry i włosów. Produkt ten z powodzeniem sprawdzi się podczas dwuetapowego mycia twarzy. Możemy go dodać do peelingu oraz odżywki do włosów. Jest także wspaniałą alternatywą dla balsamów, oliwek i maseł do ciała. Z jego pomocą możemy także wykonać olejowanie włosów. Regularne olejowanie pozwoli nam uzyskać gładkie i lśniące włosy. Jaki olej wybrać do pielęgnacji włosów i ciała? Wszystko zależy od rodzaju cery i porowatości włosów. Niektóre oleje są ciężkie i mogą puszyć włosy, dlatego warto jest zaznajomić się z rodzajami olejów.

Olej nierafinowany

Olej nierafinowany sklep – gdzie kupić najlepszy produkt?

Znamy już szerokie zastosowanie oleju nierafinowanego. Warto go mieć zarówno w swojej kuchni, jak i w łazience. Gdzie kupić olej wysokiej jakości? Najlepiej wybrać się do sklepu ze zdrową żywnością, produktami ekologicznymi lub do zielarni. Ze względu na niską stabilność i krótką datę ważności, warto zdecydować się na kupno oleju o małych pojemnościach. Olej nierafinowany powinien być przechowywany w chłodnym i zacienionym miejscu, koniecznie w ciemnym opakowaniu. Pamiętajmy, aby szybko zakręcać otwartą butelkę z olejem, aby dostęp do światła i powietrza był jak najkrótszy.

Tags: