Dobry ortopeda Poznań dla dzieci – kiedy do niego się udać?

Do ortopedy warto iść z dzieckiem za każdym razem, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego w jego rozwoju. Czynniki zewnętrzne często wpływają na nieprawidłową postawę naszego dziecka. Warto o nią dbać od samego początku. Zwiększamy przez to szanse na jej całkowite wyeliminowanie.

O ortopedzie i ortopedzie dziecięcym

Ortopeda Poznań to specjalista zajmujący się zapobieganiem, rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń, urazów wrodzonych oraz nabytych nieprawidłowości układu kostno-mięśniowo-stawowego (narządów ruchu), a także usprawnianiem pourazowym. Najczęściej do ortopedy zgłaszają się pacjenci z problemami takimi jak złamania kości i urazy stawów. Po pomoc do ortopedy można się także zwrócić m.in. z wadami kręgosłupa. Z tego powodu ortopeda jest lekarzem wszechstronnie uzdolnionym, którego opieki potrzebują pacjenci każdej grupy wiekowej. Lekarz ortopeda o specjalizacji dziecięcej zdiagnozuje Twoje dziecko oraz uleczy choroby i zaburzenia ruchu. Zajmuje się on leczeniem kontuzji i urazów dziecięcych, leczeniem wad wrodzonych oraz nabytych w obrębie narządu ruchu dzieci i młodzieży, profilaktyką wad postawy, skrzywieniami kręgosłupa, wykonuje również USG stawów biodrowych, szczególnie w profilaktyce dysplazji bioder.

Dobry ortopeda Poznań – kiedy udać się do niego z dzieckiem?

Pierwszy kontakt noworodka z ortopedą powinien mieć miejsce po narodzinach, przed ukończeniem 4. tygodnia życia. Jest to wizyta czysto zapobiegawcza, by upewnić się, że ciało noworodka odpowiednio się kształtuje. Następnie, do lekarza ortopedy warto udać z dzieckiem, kiedy rodzic w jego rozwoju zauważy coś niepokojącego. To może być na przykład, gdy maluszek nie wykazuje dużej aktywności ruchowej, nie bawi się z innymi dziećmi (nie porusza się często), gdy ma jedną łopatkę wyżej od drugiej, ma koślawe kolanka, utyka lub ma krzywe, wysklepione stopy.

Dobry ortopeda Poznań

Przyczyny powstawania wad postawy u dzieci

Dziecko w wieku 6-7 lat zaczyna intensywnie rosnąć – jego kończyny, tułów oraz stopy bardzo się wydłużają. Powoduje to zmianę środka ciężkości, który przesuwa się ku górze, oraz chwilowe obniżenie napięcia mięśni i więzadeł. Zmianie ulega też dotychczasowy tryb życia dziecka. Wraz z pójściem do szkoły maluch więcej czasu spędza w szkolnej ławce, niż biegając po podwórku. Do tego musi nosić plecak. Wszystkie wymienione wyżej czynniki wpływają na szerokie rozprzestrzenianie się wad kręgosłupa, koślawości kolan i płaskostopia wśród dzieci. Możesz uniknąć pogłębiania się wad zapisując dziecko na wizytę u lekarza a następnie rehabilitanta-fizjoterapeuty.

Tags: